Często czytamy o oknach dwuszybowych i trzyszybowych. Które z nich wybrać?

Zapoznając się z różnymi ofertami, często czytamy o oknach dwuszybowych i trzyszybowych. Które z nich wybrać? Odpowiedź na to pytanie pomoże analiza wad i zalet obu rozwiązań. Zapraszamy do przeczytania treści naszego artykułu.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – co na to prawo?

Zwracamy Twoją szczególną uwagę na zapisy prawa zawarte w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Regulacje z kategorii przepisów techniczno-budowlanych, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane informują, że w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych, ale do temperatury niższej niż 16°C, dozwolone jest stosowanie okien dwuszybowych.

W pozostałych pomieszczeniach zalecane są okna o wyższej izolacyjności, czyli trzyszybowe. Określone jest to w wymaganiach o współczynniku przenikania ciepła przez szybę. W przestrzeniach częściej używanych, od stycznia 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła w oknach pionowych nie może przekroczyć 0,9 W/(m²K). Eksperci Skyfens pomogą Ci ustalić, które okna wybrać do Twoich pomieszczeń.

Wady i zalety okien dwuszybowych

Główną wadą okien dwuszybowych jest ich niższa izolacyjność, która nie pozwala na stosowanie tego rozwiązania we wszystkich pomieszczeniach. Na te okna decyduj się wyłącznie w przypadku piwnicy, garażu lub budynku gospodarczego. Mniejsza możliwość zastosowania sprawia też, że okien z tej kategorii jest zdecydowanie mniej na rynku, a co za tym idzie – mniejszy wybór.

Zaletą jest cena. Okna dwuszybowe są mniej energooszczędne, a przez to również tańsze. Jeśli wykańczasz domek letniskowy, to śmiało możesz zaoszczędzić i wybrać okna dwuszybowe.

Okna trzyszybowe – wady oraz zalety

Najważniejsza zaleta okien trzyszybowych to ich budowa, która zwiększa wartości termoizolacyjne pomieszczeń. Są więc energooszczędne, chronią dom przed chłodem i hałasem, zatrzymują ciepło wewnątrz, a co za tym idzie, zapewniają komfort domownikom. Dzięki tym zaletom mogą być stosowane w domach pasywnych i energooszczędnych oraz tych wszystkich, których właściciele mają wysokie wymagania.

Wyższa izolacyjność okien trzyszybowych może być też w pewnym sensie wadą. To rozwiązanie sprawia, że do wnętrza trafia mniejsza ilość światła i ciepła z zewnątrz. Poza tym dodatkowa szyba sprawia też, że okno więcej waży i jest mniej poręczne. Niektórzy producenci, chcąc obniżysz koszt okien trzyszybowych, wykonują je z tańszych materiałów, co wpływa na ogólną wytrzymałość.

Które okna wybrać – trzyszybowe czy dwuszybowe?

W Skyfens pomożemy Ci dobrać odpowiednie okna do pomieszczeń. Wiemy, że nie jest to łatwy wybór, ale potrafimy rozwiać wszelkie wątpliwości. Weźmiemy pod uwagę wymagania poszczególnych przestrzeni, prawne wymogi oraz Twoje preferencje cenowe. Z nami szybko dowiesz się które okna wybrać – dwuszybowe czy trzyszybowe.