Jak zadbać o okna dachowe?

Jak zadbać o okna dachowe?

Konieczność pielęgnacji okien innej niż tylko mycie wciąż budzi pewne zdziwienie wśród właścicieli nieruchomości. Oczywiście ilość czasu, jaki należy przeznaczyć na takie zabiegi, zależy od producenta i jakości okna. Im jest ona wyższa, tym okno jest wytrzymalsze i nie trzeba często sprawdzać jego stanu. Dobrym zwyczajem jest jednak regularnie monitorowanie. Zalecamy późne lato, nim nadejdą jesienne deszcze i okres po zimie, gdy minie sezon na zalegający na dachach śnieg. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zadbać o okna dachowe, które narażone są na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Mycie okien dachowych – żaden koszmar

Nasze okna wyposażone są w podwyższoną oś obrotu, co sprawia, że zdecydowanie łatwiej jest nimi manewrować w trakcie mycia. Faktem jest, że okna dachowe sprawiają więcej trudności, niż okna fasadowe. Dostęp do zewnętrznej szyby jest utrudniony, a pole manewru ograniczone. Na szczęście podwyższona oś obrotu zwiększa mobilność okna i gwarantuje wygodę w trakcie pielęgnacji. 

Sezonowa pielęgnacja okien połaciowych

Jesień i zima to najbardziej wymagające pory roku, jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie “jak zadbać o okna dachowe?”. Tak jak czyszczenie rynien ze starych liści nie musi odbywać się zbyt często, tak okna połaciowe należy regularnie pielęgnować. Opady takie jak deszcz i śnieg pozostawiają brzydki osad, a liście potrafią uszkodzić kołnierz, który okala okno. Zalegając i blokując przepływ wody, mogą wywołać przedostawanie się wilgoci pod pokrycie dachowe, a później również do wnętrza domu.

Do bezpiecznego usuwania zabrudzeń używaj:

  • miękkich szmatek do profili okiennych,
  • detergentów bez rozpuszczalników, kwasów i substancji ścierających,
  • sprawdzonych wcześniej narzędzi do czyszczenia okien, które nie spowodują obniżenia ich właściwości (np. szczelność).

Jak konserwować okna dachowe?

  1. Ustal jakiego typu dokładnie masz okna. Jeśli są drewniane, musisz rozważyć odświeżenie impregnacji.
  2. Upewnij się, czy okucia okienne nie są obluzowane i nie wymagają regulacji.
  3. Sprawdź uszczelki i w razie potrzeby wymień je na nowe.
  4. Pamiętaj o naoliwieniu zawiasów (zwłaszcza, jeśli posiadasz okna obrotowe).

Okna Skyfens są produktami bardzo dobrej jakości, więc ich pielęgnacja nie należy do uciążliwych. Służymy jednak radą, jeśli potrzebujesz większej ilości wskazówek. Chętnie podpowiemy Ci, jak zadbać o okna dachowe i zawsze cieszyć się niczym niezmąconym światłem na swoim poddaszu.