Czy okno dachowe jest nieszczelne?

Aktualne ceny energii nie pozwalają na takie usterki jak nieszczelne okna w budynku. Przez tego typu niedopatrzenia może stracić nawet 30% ciepła, co oznacza konieczność dogrzewania i wysokie koszty. Poza sezonem grzewczym również czekają nas nieprzyjemne konsekwencje nieszczelnych okien. Wilgoć, hałas, grzyb i wiele innych nieprzyjemnych niespodzianek może nawiedzać nas przez cały rok. Wiedza, jak uszczelnić okna dachowe we własnym zakresie okazuje się dziś bardzo praktyczna. O tym właśnie opowiemy Ci w następującym artykule.

 

Krok 1: Czy okno jest nieszczelne?

 

Po pierwsze sprawdź, czy okno przepuszcza powietrze. Stan okien dachowych nie zawsze da się określić na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza nowe domy nie wyglądają, jakby miały problemy z nieszczelnością okien. Taka usterka może jednak wynikać ze złej techniki lub niestaranności montażu. Jak więc ocenić, czy okno jest nieszczelne? Powoli przesuń dłonią wzdłuż ramy i krawędzi szyby w poszukiwaniu miejsc, gdzie wyczujesz chłodny podmuch powietrza (możesz również wykonać popularny „test kartki papieru”). Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, musisz dowiedzieć się, jak uszczelnić takie okno.

 

Krok 2: Jak uszczelnić okno dachowe od wewnątrz?

 

Prostym i szybkim sposobem na uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz jest wykorzystanie specjalnych uszczelek. Znajdziesz je w niemal każdym sklepie budowlanym, a wybór właściwej zależy od typu ramy okiennej oraz rozmiarów rozszczelnienia. 

Najpopularniejsze uszczelki to:

  • Poliuretanowe – elastyczne i łatwe w montażu (często dostępne w formie samoprzylepnej). Idealne do drobnych rozszczelnień. Odporne na niskie temperatury i uszkodzenia mechaniczne.
  • PVC – popularne i tanie rozwiązanie ze skłonnością do odkształceń i niską odpornością na czynniki zewnętrzne.
  • Silikonowe – uniwersalne uszczelki do okien z PCV i drewna. Mało odporne na rozciąganie, ale o wysokiej elastyczności (idealne do starych okien). Odporne na skrajne temperatury, o silnych właściwościach adhezyjnych.
  • EPDM – nowość na rynku, zawierające dodatkową komorę powietrzną. Często stosowane w profilach  plastikowych. Bardzo elastyczne, trwałe, odporne na wilgoć oraz promieniowanie ultrafioletowe. Bardzo łatwe w montażu. 

Metoda uszczelnienia okna dachowego od wewnątrz:

  1. Wypnij skrzydło (w rozwiązaniach Skyfens jest to ułatwione),
  2. Usuń wadliwą uszczelkę,
  3. Przygotuj nową uszczelkę i przytnij ją na odpowiedni wymiar,
  4. Zamontuj uszczelkę,
  5. Zamontuj skrzydło.

Właściwy montaż: jak uszczelnić okno dachowe od zewnątrz 

Właściwości termoizolacyjne okien zadziałają tylko w przypadku prawidłowego montażu. Każdy błąd może spowodować problemy ze skutecznym utrzymywaniem ciepła w domu, co zimą jest szczególnie problematyczne. Okna dachowe Skyfens zostały zaprojektowane tak, aby ten montaż był maksymalnie bezproblemowy i minimalizował wszelkie możliwości nieszczelności. Wykorzystany kołnierz uszczelniający spaja konstrukcję dachu z samym oknem i dzięki temu można cieszyć się ciepłym, komfortowym i zabezpieczonym wnętrzem również zimą.